Kufer skarbów – czyli hierarchia wartości w karierze zawodowej

Published by Akademia Potencjału on

hierarchia wartości w życiu człowieka

Po co potrzebna jest w życiu człowieka HIERARCHIA WARTOŚCI?

Co ona może nam dać? Do czego służy? Czy warto poświęcać jej czas?
Nasza hierarchia wartości może być siłą napędową do działania, ponieważ jest kluczowym elementem wyznaczającym KIM jesteśmy jako człowiek. Życie w zgodzie z naszymi wartościami daje nam nieprawdopodobnie wielką siłę, poczucie spójności i pewności siebie. Daje też spokój wewnętrzny, dzięki któremu łatwiej radzimy sobie z problemami życia codziennego.

.

Jeśli zastanawiasz się dlaczego nie jesteś tak szczęśliwa jak byś chciała, to poświęć chwilkę na przeczytanie tego artykułu. Hierarchia wartości – to dobry start!

Jak hierarchia wartości przekłada się na naszą karierę zawodową?
Przede wszystkim świadomość własnych wartości chroni nas przed niewłaściwymi wyborami zawodowymi. Niezależnie od tego, jakie praca daje nam wynagrodzenie oraz prestiż, to nie będziemy mieli poczucia satysfakcji i pełni życia, jeśli wykonywanie jej nie będzie współgrać z naszymi wartościami.
Dlatego też, już w planowaniu kariery zawodowej, bardzo ważne jest, aby wiedzieć jakie wartości są dla nas najbardziej istotne. Musimy szukać informacji o tym, w jakich zawodach możemy je realizować.

.

Świadome życie w zgodzie z naszą hierarchią wartości pozwala uniknąć bolesnych doświadczeń i trudnych sytuacji.

Zamiast tracić czas i energię na pracę, która nie współgra z tym, kim jesteśmy, wybierzmy tę, dzięki której zyskamy poczucie sensu naszych działań. A znając swój system wartości, możemy odpowiednio wybrać zawód, rodzaj pracy i organizację, dzięki którym możliwe będzie ich respektowanie i przyczynią się do odczuwania szczęścia i satysfakcji z pracy.

hierarchia wartości w życiu człowieka

.

Życie zgodne z własnymi wartościami nie zawsze jest jednak proste.

Często idziemy drogą na skróty wybierając łatwiejsze rozwiązanie. Przykładów może być wiele. Istotna jest rozbieżność pomiędzy naszymi wartościami, a tymi jakim ulegamy. Np. w sytuacji, gdy cenimy sobie uczciwość, a decydujemy się na pracę lepiej płatną, ale w firmie, w której uczciwość wobec kolegi z pracy bądź klienta nie jest respektowaną wartością, dochodzi wtedy do pewnego rodzaju konfliktu wewnętrznego. Tym samym koszty psychologiczne, jakie przy tym ponosimy, przeważają pozornie korzystny wybór.

.

Brak respektowania własnych wartości często jest przyczyną ogromnego stresu, owocuje brakiem satysfakcji w różnych dziedzinach życia i szkodzi naszemu zdrowiu.

.

Dość często spotykam ludzi komentujących: „moja praca daje mi w miarę ok pieniądze, ale nie robię tego co lubię i czuję, że coś mi umyka” albo „praca nie daje mi satysfakcji, nie robię w niej nic pożytecznego„.
Taka sytuacja demotywuje, przestaje nam zależeć na tym, czym zajmujemy się przez większość naszego dnia, naszej pracy. Nie rozwijamy się, unikamy wszelkich zajęć wykraczających poza nasze obowiązki. Tym samym zostajemy w tyle, tracąc radość z tego co robimy. Stąd też świadomość własnych wartości i decyzja o życiu w zgodzie z nimi, staje się siłą napędową naszego rozwoju zawodowego. Odzyskujemy wtedy kontrolę nad tym, co i dlaczego robimy w życiu.

Jak można zyskać kontrolę na swoim życiem? Hierarchia wartości?

Warto zatrzymać się na chwilkę i sprawdzić co rzeczywiście jest dla nas cenne i wartościowe w życiu. Czy poświęcamy naszą energię i wysiłek na to, co jest dla nas ważne? A może życie przecieka nam miedzy palcami, ponieważ nigdy nie zadaliśmy sobie trudu, aby przyjrzeć się sobie bliżej i określić to, co dla nas jest najcenniejsze i podążać za tym?
Polecam zatem poniższe ćwiczenie. Dzięki niemu przekonasz się czy rzeczywiście realizujesz WŁASNE wartości w swoim życiu i świadomie dokonasz wyboru swojej dalszej drogi życiowej oraz zawodowej.

.

Jeśli interesuje Cię temat naszych wartości w życiu, to koniecznie zobacz jeszcze wpis „Przewartościowanie życia…”

.

Ćwiczenie:
Wykonaj to zadanie z myślą o sobie. Poświęć czas na to, aby stworzyć swój osobisty drogowskaz!

Poniżej zajdziesz listę przykładowych wartości. Podejdź do tego zadania uczciwie wobec siebie, bez pójścia na skróty.

I.

Przeanalizuj całą listę i wybierz 30 wartości, które wydają się najbardziej współgrać z Tobą.

II.

Następnie spośród wybranych 30 wartości, dokonaj wybory 10 wartości szczególnie dla Ciebie ważnych. Musisz wybrać, z jakich wartości jesteś w stanie zrezygnować na rzecz innych, tych mających szczególne znaczenie dla Ciebie, które chcesz aby prowadziły Cię przez życie.

Zapisz na kartce te 10, które mają dla Ciebie największe znaczenie. Nie spiesz się! Poświęć na to tyle czasu, ile potrzebujesz.

Oczywiście, lista ta nie wyczerpuje wszystkich wartości, o których możemy mówić w kontekście naszego życia. Zawiera ona wiele synonimów, jednak jeżeli szczególnie czujesz, że czegoś brakuje, po prostu to dodaj.

III.

Kiedy będziesz mieć pewność co do 10 najważniejszych wartości, następnie uszereguj je w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej (nadając im numery od 1 do 10, gdzie 1 to wartość zdecydowanie najważniejsza w Twoim życiu).

*Listę możesz wydrukować- będzie Ci wygodniej.

Hierarchia wartości w życiu zawodowym i osobistym

Nie jest to takie proste, prawda? ;)

Dlatego w sytuacji, gdy nie masz pewności, która wartość jest dla Ciebie ważniejsza, możesz użyć sprawdzonego sposobu. Porównując do siebie dwie/trzy wartości, wyobraź sobie, jaka sytuacja może reprezentować każdą z nich i wtedy zastanów się, która ma dla ciebie większe znaczenie. Na przykład wyobraź sobie na co byś wydał swoje zaoszczędzone pieniądze: na karnet na siłownię (zdrowie), na skok ze spadochronem (ryzyko), czy na warsztaty asertywności (rozwój osobisty)? Dokonując wyboru konkretnej sytuacji dostosowanej do Twoich wartości, łatwiej ocenisz hierarchię swoich wartości.

IV.

Teraz odpowiedz sobie na pytanie: na ile Twoje codzienne działania są spójne z Twoimi wartościami?

Co możesz zrobić aby jeszcze bardziej Twoje życie było zgodne z wybranymi przez Ciebie wartościami?

W momencie, gdy dokonasz oceny swoich wartości według ich ważności, przepisz je na nową kartkę, przypisując im odpowiednią cyfrę. Zachowaj tę listę- właśnie stworzyłaś swój drogowskaz! Od tej pory, gdy staniesz w obliczu trudnej decyzji życiowej czy zawodowej, zajrzyj w tę listę. A decyzja, którą podejmiesz w zgodzie ze swoimi wartościami, da Ci poczucie spełnienia i pewności wybranej drogi! :)

Jeśli chodzi o temat naszych wartości w życiu, to nie koniec, dlatego polecam dodatkowo wpis „Przewartościowanie życia…”

.

Udało Ci się stworzyć swoją listę?

Jak wykorzystasz opracowaną hierarchia wartości?

Jeśli interesują Cię inne wskazówki dotyczące własnego rozwoju- zajrzyj na stronę Facebooka. Miło mi będzie Cię gościć :)

I nie zapomnij udostępnić ten tekst- może pomożesz komuś kto tego właśnie potrzebuje, a mi sprawisz ogromną radość :)

.


2 Comments

Łukasz · 1 lutego 2018 at 20:42

Bardzo ciekawy wpis, mam ostatnio wiele ważnych decyzji do podjęcia więc tym bardziej się przyda :)
Zapraszam na mojego bloga który dopiero raczkuje: http://czarnykolor.pl/

    Akademia Potencjału · 1 lutego 2018 at 20:49

    Powodzenia zatem w podejmowaniu decyzji!

Comments are closed.