Jak przygotować się do ZMIANY pracy?

Published by Akademia Potencjału on

Jak przygotować się do zmiany pracy

Jak przygotować się do zmiany pracy? Oto jest pytanie!

Każdego z nas dotyczy ZMIANA. Czasami jest ona długo oczekiwana i wymarzona- jak np. urodzenie dziecka czy ślub, ale często jednak nadchodzi niespodziewanie i nie jesteśmy do niej przekonani, ponieważ niesie za sobą niepewność. Szczególną zmianą jest zmiana pracy.
Zmiana pracy niezależnie od tego, czy sami ją planujemy, czy zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym – zawsze jest trudna. Jednak czy to jest wystarczający argument za tym, aby jej unikać?
Przede wszystkim zmiana może być motorem napędowym do rozwoju, źródłem satysfakcji.

.

Ale jak przygotować się do zmiany pracy?

Czy w ogóle da się to zrobić?
Zdecydowanie TAK.

Jak przygotować się do zmiany pracy

1. Od czego zacząć?

Najważniejsze, aby zastanowić się:
Co jest dla mnie wartością? Jak chcę żyć? Jakimi wartościami kieruję się w życiu?
Ustal swoje wartości życiowe- niech one stanowią podstawę Twoich decyzji, również tych zawodowych!

*Ćwiczenie

Weź kartkę i długopis. Zapisz 5 najcenniejszych dla Ciebie wartości, których realizacja da Ci satysfakcję i poczucie równowagi życiowej.

Koniecznie wejdź na post o wartościach, dowiesz się więcej jak stworzyć własną hierarchię wartości krok po kroku i do czego ona Ci się przyda.

2. Praca nad sobą

Stając w obliczu zmiany pracy często brak nam wiary we własne zdolności. Warto wtedy popracować nad samoskutecznością, czyli przekonaniem, że jesteśmy w stanie poradzić sobie m.in. z nowymi zadaniami. Przekonanie to, możemy wzmocnić na podstawie analizy naszych dotychczasowych osiągnięć.

3. Określenie celu

Gdy uświadomiłaś sobie, jakie wartości są dla Ciebie najważniejsze w życiu oraz widzisz w czym jesteś dobra i z realizacją jakich zadań idzie Ci rewelacyjnie, to czas teraz na wstępne określenie Twojego celu, czyli określenie – na jaką pracę chcesz zmienić tę dotychczasową i dlaczego.

*Ćwiczenie

Zastanów się – jaka jest Twoja idealna praca? Rozpisz, czym się charakteryzuje, jakie elementy musi spełniać, a czego w niej być nie może.
Następnie zastanów się jaka praca byłaby najbliższa Twojemu ideałowi – w jakiej firmie, na jakim stanowisku.

4. Planowanie

Jak już zostało powiedziane, zmiana pracy zawsze jest trudna, nawet gdy towarzyszy jej pozytywny dreszczyk emocji;) Co zrobić, aby lepiej przejść ten proces? – PLANOWAĆ.
Zatem jak przygotować się do zmiany pracy?

Po prostu dobrze to zaplanować.

*Ćwiczenie

Zaplanuj swoje kolejne działania biorąc pod uwagę, każdy z wymienionych przez mnie punktów poniżej. Moje ukochane stwierdzenie „jak nie zaplanujesz, to się nie wydarzy„.
Zatem: do dzieła!

.

*Niezależnie na jakim etapie jesteś, weź kartkę i długopis. Zapisanie odpowiedzi pozwoli Ci na głębszą analizę tematu i wybór elementów najlepiej opisujących Twój punkt widzenia.

Akademia Potencjału

  • Przeanalizuj sytuację

W pierwszej kolejności przeanalizuj sytuację, w której się znalazłaś. Oceń, czy decyzja o zmianie pracy jest ostateczna.
Rozejrzyj się na rynku pracy, szczególnie w branży, która Cię interesuje.
Zrób rozeznanie pod względem stanowisk, wynagrodzenia, warunków pracy, oraz lokalizacji. Zrób listę firm, które Cię interesują, jako potencjalni pracodawcy. Przeglądaj ich strony związane z karierą, oferty pracy.

  • Uzupełnij kwalifikacje

Przeanalizuj, które kwalifikacje są kluczowe na stanowisku, na jakie planujesz aplikować.
Następnie dokonaj oceny, które z tych kwalifikacji i na jakim poziomie posiadasz, a jakie warto uzupełnić. Wyznacz sobie ramy czasowe, do kiedy zamierzasz nabyć nowe umiejętności.
Weź pod uwagę fakt, że niektóre kwalifikacje i umiejętności będą wymagane w momencie ubiegania się o pracę, bywa również tak, że pracodawca docenia fakt, że jesteś w trakcie procesu zdobywania nowych kwalifikacji.

  • Zaktualizuj dokumenty i profile zawodowe w sieci

Aplikując na wybrane stanowisko zawsze dostosowuj swoje CV do konkretnego pracodawcy, uwypuklij te spośród swoich kwalifikacji, które na danym stanowisku będą najbardziej pożądane, pamiętaj o aktualizacji zdobytego doświadczenia – dopisz ostatnie stanowiska i obowiązki, uzupełnij dane dotyczące kursów, czy szkoleń. Nie zapominaj również o liście motywacyjnym, który ma na celu wskazanie korzyści jakie przyniesiesz firmie, jeśli zostaniesz zatrudniony.
W momencie zmiany pracy dokonaj aktualizacji na profilach zawodowych w sieci tj. LinkedIn i GoldenLine. Przeanalizuj również treści jakie publikujesz na swoim profilu na FB. Pracodawca też może Cię tam sprawdzić i chyba nie chcesz, aby zobaczył Twoje kompromitujące zdjęcia?

  • Nawiązuj kontakty

Ludzie, których spotykasz na swojej drodze mogą okazać się naprawdę pomocni w zdobyciu wymarzonej przez Ciebie pracy. Być może ktoś z Twoich znajomych wie, że jego firma szuka nowego pracownika? Bądź przyjazny i nie ukrywaj informacji, że szukasz pracy.
Rozważ udział w różnego rodzaju warsztatach, szkoleniach, czy konferencjach związanych z Twoją branżą. Kontakt z ludźmi to świeża dawka inspiracji, to nowy potencjał i nowe pomysły!

Skoro wiesz już jak przygotować się do zmiany pracy,

to do dzieła!

.

Nie zapomnij polubić stronę Facebooka, a nie przegapisz nic, co Cię interesuje :)

Jeśli uważasz, że ten tekst może być przydatny dla kogoś kogo znasz – koniecznie udostępnij go;)