Jak odkryć sens życia?
Jak odkryć sens życia?
Rozważanie nad tym, jak odkryć sens życia warto zacząć od pytania co sprawia, że życie jest warte życia?
To, do czego każdy z nas dąży, do czego zmierza, to szczęście, nasz dobrostan. Jedyny element, na który niemal wszędzie jest zapotrzebowanie, to właśnie szczęście. Wszystkie reklamy w telewizji mówią nam, że jeśli kupimy dany produkt, jeśli zastosujemy daną rzecz, jeśli skorzystamy z danej usługi, to osiągniemy szczęście. W dzisiejszych czasach istnieje zatem wizja szczęścia w najróżniejszych obliczach.
Psychologia szczęścia zajmuje się tym tematem z różnych perspektyw teoretycznych. Koncepcja mi najbliższa, to podejście eudajmonistyczne.
Podejście to akcentuje nie tyle życie przyjemne (tak jak ujmują to hedoniści), ale życie w zgodzie ze swoim prawdziwym Ja (Dajmonem). Chodzi o połączenie się ze swoim wewnętrznym Ja, aby móc wieść pełne, prawdziwie i szczęśliwe życie. Dlatego też drogą do jego realizacji jest samoświadomość oraz życie respektujące cnoty moralne oraz nadanie sensu, celu i znaczenia temu, co nas spotyka. Dlatego warto przyjrzeć się temu z bliska.
.
…
Wszelkie działania Akademii Potencjału są inspirowane poszukiwaniem sensu, ponieważ poznanie samego siebie, swojego potencjału prowadzi do najwyższego spełnienia w życiu. Każdy z nas charakteryzuje się pewnym zbiorem cech, umiejętności, pasji, zamiłowań. Niektóre z nich mamy podobne do innych ludzi, a inne stanowią o specyfice i wyjątkowości tylko nas samych. Dlatego tak ważne jest samoświadomość. Istotna jest też wiedza skąd bierze się nasza determinacja do zmagania się z przeciwnościami. To właśnie sens, który nadajemy poszczególnym zdarzeniom, ma taką moc! Ponieważ stojąc w obliczu różnych wyzwań, stawiamy im czoła, a w konsekwencji czeka na nas satysfakcja i zadowolenie.
Co jest istotne?
Co jest istotne, to nadając swojemu życiu, swoim działaniom sens, nawet w obliczu trudności możemy sobie lepiej poradzić. Dzieje się tak dlatego, ponieważ, jak mówi Magdalena Dziedziak-Wawro (2017) „umiejętność znajdowania sensu we wszystkim, czego doświadczamy, nawet w tym, co trudne i bolesne, ma moc podnoszenia z kolan„.
Współczesne społeczeństwo i tempo życia rozprasza nas. Często ulegamy presji innych, nie słuchamy swojego wewnętrznego głosu, tylko realizujemy czyjeś pragnienia i oczekiwania. A jak wskazuje Viktor Frankl (2015), aby doznać szczęścia, głównym motywem postępowania każdego człowieka jest dążenie do odkrycia sensu w podejmowanych działaniach. Frankl uważa również, że żyjąc w oparciu o swój system wartości, automatycznie otrzymujemy klucz do dobrostanu. Nie ma jednak uniwersalnych recept na szczęście, dlatego aby zrozumieć sen naszego życia powinniśmy zajrzeć głęboko do własnego wnętrza i przekonać się, co jest dla nas najważniejsze.
Dlatego teraz jest czas na Twoją indywidualną pracę!
Nikt nie zrobi tego za Ciebie.
Sens jest w każdej sytuacji, w każdym zadaniu, w każdym doświadczeniu. Nasze szczęście zależne jest od tego, czy odkrywamy sens w tym, co nas spotyka. Nie chodzi o to, aby stworzyć sens, ale aby go dostrzec w tym, co nas spotyka.
Bywają różne sytuacje, również te trudne, gdy sens nie jest widoczny dla nas na pierwszy rzut oka. Nieraz ciężko jest nam przyjąć inną perspektywę, a odczuwany problem przytłacza nas na tyle, że w głowie pojawia się myśl „to wszystko nie ma sensu„.
Co zatem możesz zrobić? Jak odkryć sens życia na nowo?
Poświeć chwilę tylko dla siebie. Daj sobie czas, aby pobyć tylko ze sobą, ze swoimi myślami. Weź kartkę i ołówek i zapisz odpowiedzi na podane pytania.
Wyobraź sobie konkretną sytuację – koniec Twojego życia tj. koniec pracy, koniec obowiązków, koniec codzienności itp.
Jak już pomyślisz sobie z czym musisz się pożegnać, odpowiedz sobie czego byłoby Ci najbardziej żal? Jakie osoby, sytuacje, czynności, Twoje działania byłyby tymi, których najbardziej by Ci brakowało?
W tym właśnie kryje się SENS.
Sens naszych działań często nam umyka, dlatego codziennie od nowa musimy poświęcić mu czas i odkrywać go na nowo, a to da nam siłę i moc, aby żyć w zgodzie ze sobą.
Bibliografia:
Dziedziak-Wawro M. (2018). Alfabet szczęścia z coachingiem w tle i kotem na kolanach. Katowice: Wydawnictwo KOS.
Frankl V. E. (2015). Człowiek w poszukiwaniu sensu. Głos nadziei z otchłani Holokaustu. Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca.
…